يا امام نقي (ع)

imam naghi . امام علی النقی الهادی (ع) - یا ضامن آهو جانم فدای امام نقی (ع)


یا ضامن آهو جانم فدای امام نقی (ع)
یا امام رئوف مدد
قالب وبلاگ

امام حسن عسکری (علیه السلام) نقل می‌نمایند که: روزی به پدرشان امام نقی(علیه السلام) خبر رسید مردی از فقهای شیعه ایشان با یکی از ناصبیان (دشمنان اهل بیت(علیهم السلام) سخن گفته و با برهان خود او را شکست داده تا به آنجا که رسواییش را آشکار ساخته است.

آن مرد فقیه به خدمت امام نقی (علیه السلام) آمد، در حالی که در بالای مجلس تکیه‌گاهی بزرگ نهاده بودند و آن حضرت خارج از آن تکیه‌گاه، بر زمین نشسته بود و گروهی از علویان و بنی‌هاشم نیز در خدمتش بودند. امام دهم، آن فقیه را پیوسته بالا و بالاتر آورد تا او را بر آن تکیه‌گاه نشانید و رو به او نمود. این کار حضرت، برای آن گروه از اشراف (و سادات) گران تمام شد. علویان سرزنش را به وقتی دیگر موکول کردند، امّا شیخ و بزرگ هاشمیان گفت: ای پسر رسول خدا! آیا این گونه فردی عادی را بر سادات بنی‌هاشم، اعمّ از فرزندان ابو طالب و فرزندان عباس ترجیح می‌دهی؟

امام هادی (علیه السلام) فرمود: «شما را بر حذر می‌دارم از کسانی باشید که خدای تعالی در خصوص آنان فرمود: "آیا ندیدی کسانی را که بهره‌ای از کتاب به آنان داده شد، به سوی کتاب خدا فراخوانده می‌شوند تا میانشان داوری کند، پس گروهی از ایشان در حالی که (از قبول حق) روی گردانند، پشت می‌کنند."(1) (بنابر این) آیا راضی هستید که کتاب خدا داور باشد؟

و آیا خداوند عزّ و جلّ نگفته است: «آیا کسانی که می‌دانند با کسانی که نمی‌دانند یکسانند؟!»(3)

هاشمیان گفتند: آری.

امام(علیه السلام) فرمود: آیا خداوند نمی‌فرماید: "ای کسانی که ایمان آورده‌اید، چون به شما گفته شود: «در مجالس جای باز کنید»، پس جای باز کنید تا خدا برای شما گشایش حاصل کند،... تا آنجا که گوید: "و کسانی را که علم به آنان داده شده، درجات عظیمی می‌بخشد"؟(2) پس همانند آنکه برای مؤمن به مقامی راضی نمی‌شود؛ مگر آن که از مقام غیرمؤمن بالاتر باشد، برای مؤمن عالم (نیز) راضی نمی‌شود جز آن که نسبت به مؤمن غیر عالم بالاتر باشد.

به من بگویید، آیا خدا این گونه فرمود (که):" خدا آنهایی را که ایمان آوردهاند و کسانی را که دانش یافته‌اند به درجاتی بر می‌افرازد"، یا آنکه فرمود: خدا کسانی را که به آنان شرافت نسب داده شده است، برمی‌افرازد؟

و آیا خداوند عزّ و جلّ نگفته است: «آیا کسانی که می‌دانند با کسانی که نمی‌دانند یکسانند؟!»(3)

پس چگونه برای من ناپسند می‌شمارید که این شخص را از آن جهت که خداوند او را بزرگ داشته، بزرگ دارم؟! شکستی که این شخص با برهان‌های الهی، که خدا بدو آموخته، به فلان ناصبی داد، بیگمان از هر شرافت نسبی برتر و والاتر است»...

آری، مقام و جایگاه مدافعان حریم ولایت در نزد خداوند و بواسطه آن در نزد اهل بیت(علیهم السلام) این گونه است. پس خوشا آنانی که راهیان این مسیرند...

[ ۱۳٩۱/٥/٧ ] [ ۳:۱٠ ‎ق.ظ ] [ خادم معنوی امام رضا(ع) ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من بر سر راه عشق زانو زده ام در محفل انس،ذکر یاهو زده ام هر کس به کسی سپرده دل اما من دل در گرو ضامن آهو زده ام.....
لینک دوستان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب
کد امام نقی
موسیقی

Get Flash Code


يا امام نقي (ع)

تدبر در قران آیه قرآن
ایران رمان