يا امام نقي (ع)

ویژه نامه شهادت امام باقر (ع) - یا ضامن آهو جانم فدای امام نقی (ع)


یا ضامن آهو جانم فدای امام نقی (ع)
یا امام رئوف مدد
قالب وبلاگ

 

شهادت مظلومانه امام محمد باقر (ع) تسلیت باد 

بریدبن معاویه عجلى گوید: محضر ابى جعفر (ع) بودم، مردى که از خراسان آمده بود داخل منزل آن حضرت گردید، او پاهاى خود را نشان داد که در اثر پیاده رفتن چاک چاک شده بود، گفت: من از خراسان آمدم به خدا قسم مرا از خراسان و از راه دور به اینجا نیاورده مگر محبت شما اهل بیت. امام (ع) فرمود: «والله لو اَحبّنا حجر حشره الله معنا و هل الدّین الاالحّب»

به خدا قسم اگر سنگى هم ما را دوست بدارد، خدا آنرا با ما محشور خواهد فرمود، آیا دین جز محبت چیز دیگرى است؟ یعنى دین در محبت خلاصه می‏شود.

 

ویژه نامه شهادت امام باقر (ع)

بر روی عکس کلیک کنید 

شهادت امام باقر (ع)

 

اى بوسه گاه جن و ملک، خاک پاى تو 
جان تمام عالم خاکى فداى تو 
اى اختر سپهر ولایت، که تا ابد 
عالم منور است به نور لقاى تو 
از شهریار کشور دانش، که در جهان 
نشناخت کس مقام تو را جز خداى تو 
اى ریزه خوار سفره علمت جهانیان 
خورشیید علم، کرده طلوع از سراى تو 
اى باقر العلوم که هنگام مکرمت 
باشد هزار حاتم طایى گداى تو 
پنجم ولى و حجت خلاق عالمى 
لوح دل است مهر به مهر و ولاى تو 
در عرصه وجود نهى قبل از آنکه پاى 
داده سلام احمد مرسل براى تو 
هر کس تورا شناخت، دل از دیگرى برید 
بیگانه گشت با همه کس، آشناى تو 
چندین هزار عالم و دانشور فقیه 
آمد برون ز مکتب و دانشسراى تو 
آن پیر سالخورده راهب تو را چو دید 
اسلام پیشه کرده و شد مبتلاى تو 
خوان طعام، آور از بهر میهمان 
از حجره تهى ید قدرت نماى تو 
یک عمر سوخت قلب تو از کینه هشام 
آن دشمن سیاه دل بى حیاى تو 
تنها نه در عزاى تو چشم بشر گریست 
آن دشمن سیاه دل بى حیاى تو 
اى خفته همچو گنج، به ویرانه بقیع 
پر مى‏ زند کبوتر دل، در هواى تو 
در را به روى امت اسلام بسته‏ اند 
آن گمرهان که بى خبرند از صفاى تو 
یابن الحسن گشوده نگردد به روى خلق 
این در مگر به پنجه مشکل گشاى تو 
فولادى است پیر غلام شکسته دل 
چشم امید بسته، به لطف و عطاى تو

 

" التماس دعا " 

 

در ادامه مطلب 

وصیت امام باقر (ع)

 

 


شیخ کلینى در کتاب کافى به سند خود از امام رضا (ع) روایت کرده است که امام باقر (ع) به هنگام احتضار فرمود: هنگامى که ب‏درود حیات گفتم زمین را برایم بشکافید و قبرى مهیا کنید پس اگر به شما گفتند براى رسول خدا (ص) لحد بوده است، تصدیق کنید.

نگارنده: این فرمایش بدان دلیل بوده است که امام باقر (ع) شکافتن زمین را از برخى جهات بهتر می‏دانسته اگر چه فضیلت لحد بالاتر بوده است.

کلینى به سند خود از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود:

پدرم هر آنچه از کتب و سلاح و آثار و امانات انبیاء در نزد خود داشت، به من به ودیعت ‏سپرد. پس چون لحظه شهادتش فرارسید به من گفت: چهار شاهد فرابخوان. من چهار تن از قریش را دعوت کردم که یکى از آنان نافع مولاى عبد الله بن عمر بود. پس به من فرمود:

«بنویس این چیزى است که یعقوب فرزندانش را بدان وصیت کرد که اى فرزندانم خداوند دین را براى شما برگزید، پس نمیرید مگر آنکه تسلیم رضاى خداوند باشید. »و وصیت کرد محمد بن على به جعفر بن محمد و به وى فرمان میدهد که او را به جامه بردى که هر جمعه در آن نماز میخواند کفن کند و عمامه‏اش را بر سرش بندد و قبر او را چهار گوش و با فاصله چهار انگشت از زمین بلندتر قرار دهد و در موقع دفن بندهاى کفن او را باز کند. سپس به شهود فرمود: بازگردید خداوند شما را رحمت کند!

امام صادق (ع) گفت: به پدرم گفتم: اى پدر!

 

در این وصیت چه بود که بر آن شاهد طلب کردى؟فرمود: پسرم!خوش نداشتم پس از من با تو به نزاع برخیزند به این بهانه که به تو وصیت نکرده ‏ام و میخواستم بدین وسیله حجت و دلیلى براى تو قرار داده باشم. در حقیقت امام (ع) میخواست به این وسیله همگان بدانند که جعفر بن محمد (ع) ، وصى و جانشین و امام بعد از اوست.

کلینى در کافى به سند خود از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: پدرم روزى در ایام بیماریش به من گفت: پسرم گروهى از قریشیان ساکن مدینه را بدینجا فراخوان تا آنها را گواه بگیرم. من نیز چنین کردم. پس امام در حضور آنان به من فرمود: اى جعفر هنگامى که من دنیا را وداع گفتم مرا بشوى و کفن کن و قبرم را چهار انگشت‏ بالاتر از زمین قرار ده و بر آن آب بپاش. چون گواهان رفتند به پدرم عرض کردم: اگر مرا (در خلوت هم) به این کارها امر می‏کردى، انجام می‏دادم. چرا درخواستى تا عده ‏اى را به عنوان شاهد به نزدت بیاورم؟ فرمود: پسرم مى‏خواستم با تو نزاع نکنند. (یعنى در امامت و خلافت از پس من با تو نزاع نکنند و بدانند که تو وصى منى) .

کلینى در کافى به سند خود از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: پدرم در وصیتش نوشته بود که وى را در سه جامه کفن کنم. یکى رداى جمره‏اى او بود که در روز جمعه با آن نماز میخواند و دو پیراهن دیگر. پس به وى عرض کردم: چرا اینها را مى‏نویسى؟فرمود: مى‏ترسم مردم با تو از در نزاع وارد شوند و بگویند او را در چهار یا پنج جامه کفن کن اما تو به گفتار آنان راه مرو. عمامه خودم را بر سرم بند و البته عمامه را جزو کفن محسوب مکن بلکه عمامه از چیزهایى است که بدن را به آن می‏پوشانند.

شیخ کلینى در کافى به سند خود نقل کرده است که امام باقر (ع) وصیت کرد که هشتصد درهم براى برگزارى مراسم سوگوارى او اختصاص دهند و این کار را از سنت می‏دانست. زیرا پیامبر مى‏فرمود: براى خاندان جعفر طعامى فراهم آرید، آنان نیز به وصیتش عمل کردند.

کتاب: سیره معصومان، ج 5، ص 45 
نویسنده: سید محسن امین 
ترجمه: على حجتى کرمانى

[ ۱۳٩٤/٦/۳٠ ] [ ۸:٤٥ ‎ق.ظ ] [ خادم معنوی امام رضا(ع) ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من بر سر راه عشق زانو زده ام در محفل انس،ذکر یاهو زده ام هر کس به کسی سپرده دل اما من دل در گرو ضامن آهو زده ام.....
لینک دوستان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب
کد امام نقی
موسیقی

Get Flash Code


يا امام نقي (ع)

تدبر در قران آیه قرآن
ایران رمان