يا امام نقي (ع)

پناهم ده - یا ضامن آهو جانم فدای امام نقی (ع)


یا ضامن آهو جانم فدای امام نقی (ع)
یا امام رئوف مدد
قالب وبلاگ

 

آدم نشدم خدیا

اما برگشتم

مثل همیشه باز هم 

پناهم ده ....

 

خدایا، سه خصلت مرا از سؤال به درگاهت منع مى ‏کند و یک خصلت مرا به آن وا مى ‏دارد.
امرى که به آن فرمان دادى و من در انجام آن درنگ کردم و نهی ى که از آن جلوگیرى کردى و من به سوى آن شتافتم و نعمتى که به من ارزانى داشتى و من در سپاسگزاری اش کوتاهى نمودم ، مرا (از سؤال به درگاهت) باز مى ‏دارد.
و فضل و احسان تو بر کسى که رو به سوى تو کرده و با گمان نیک به سوى تو آمده است مرا به سؤال از درگاهت وا مى ‏دارد.

زیرا ، همه احسان‏ هاى تو ، بخشش و تفضل است و همه نعمت هاى تو ابتدایى است. پس اینک ، اى خداى من ، من به درگاه گرامى تو بسان فرمانبردار خوار ایستاده‏ ام و با شرمندگى همچون محتاج عیال‏ مند در خواست مى ‏کنم.
اعتراف مى ‏کنم به اینکه جز با خوددارى از معصیت تو در هنگام احسانت ، تسلیم تو نشده ‏ام و در هیچ حالى بدون منت و احسان تو نبوده ‏ام. پس اى پروردگار من ، آیا اقرار من در پیشگاه تو به بدى آنچه انجام داده ‏ام ، سودى خواهد بخشید ؟ و آیا اعتراف من در درگاهت به زشتى آنچه مرتکب شده ‏ام نجاتم خواهد داد ؟

یا آنکه در این مقام دشمنى خود را برایم فرض کرده ‏اى ؟ یا هنگام دعاى من ، دشمنى تو همراه من بوده است ؟
پاک و منزهى ، هرگز از تو نومید نمى ‏شوم و حال آنکه تو در توبه را برویم گشوده ‏اى ، بلکه مى ‏گویم ؛ گفتار بنده خوارى که به خود ستم کرده و حرمت پروردگارش را کم شمرده است. بنده ‏اى که گناهانش بزرگ و رو به فزونى است و روزگارش به او پشت کرده و از او بر گشته است. سرانجام ببیند زمان کار گذشته و عمر به پایان رسیده و یقین کند که در برابر تو چاره ‏اى ندارد و گریزگاهى برایش نیست ، به وسیله توبه به تو رو آورد و توبه را براى تو خالص کند ، آنگاه با دلى پاک و پاکیزه به سوى تو بر خیزد و با صداى تغییر یافته به آرامى تو را بخواند. در حالى که براى تو تواضع کرده و سر فرود آورده، و سر به زیر افکنده و کج شده و ترس پاهایش را به لرزه انداخته و اشک چهره ‏اش را فرا گرفته است ، ترا چنین مى ‏خواند :

اى مهربانترین مهربانان و اى بخشنده ‏ترین که رحمت جویان همواره رو به سوى او دارند
و اى مهربانترین کسى که آمرزش خواهان گرد او در طوافند
و اى آنکه بخشش او از کیفرش بیشتر است و اى آنکه خشنودى او از خشمش افزونتر است.
و اى آنکه با گذشت نیک خویش ، سزاوار حمد و ثناى آفریدگان گردیده، و اى آنکه بندگانش را به پذیرفتن توبه عادت داده ،
و اى آنکه گناه و تباهى بندگان را با توبه اصلاح کرده و اى آنکه با کار اندک ایشان خشنود گشته
و اى آنکه کار اندک بندگان را پاداش فراوان داده
و اى آنکه اجابت دعاى ایشان را ضمانت کرده و اى آنکه از روى احسان خویش وعده پاداش نیک به بندگان را داده‏.

من گناهکارتر از آنکه معصیت تو کرده و او را آمرزیده ‏اى نیستم و نکوهیده ‏تر از کسى که به پیشگاه تو عذر تقصیر آورده و عذرش را پذیرفته ‏اى نیستم و ستمکارتر از کسى که به درگاه تو توبه کرده و به سوى او بازگشتى ، نیستم‏ در این مقام که هستم به سوى تو باز مى ‏گردم و توبه مى ‏کنم و توبه کسى که از کرده‏ هاى خود پشیمان است و از اندوخته‏ هاى خود بیمناک است و از آنچه در آن گرفتار شده شرمنده است‏.
مى ‏داند که بخشش گناه بزرگ براى تو کار سنگینى نیست و گذشت از معصیت فراوان بر تو دشوار نیست و تحمل جنایات زشت بر تو گران نمى ‏باشد و محبوبترین بندگان در پیشگاه تو کسى است که بر تو سر کشى نکند و از اصرار (بر گناه) اجتناب ورزد و همواره طلب آمرزش کند.
من در پیشگاه تو از سرکشى بیزارى مى ‏جویم و از اینکه (در گناه و سرکشى) اصرار کنم به تو پناه مى ‏برم و به خاطر کوتاهى و قصورى که روا داشتم از تو آمرزش مى ‏خواهم و بر کارهایى (عبادات و طاعات) که از انجام آن ناتوانم از تو یارى مى ‏طلبم.

پروردگارا بر محمد و آل او درود فرست، و آنچه از (حقوق) تو بر من واجب است بر من ببخش و از آنچه از جانب تو سزاوار آنم معافم دار و از آنچه زشت کاران از آن بیمناک اند پناهم ده ، زیرا تو مى ‏توانى ببخشى و آمرزش تو مورد امید است ، تو به گذشت ، شهرت دارى ، براى خواسته من ، غیر از تو هیچ پاسخى نیست و براى گناه من ، غیر از تو بخشنده ‏اى نیست. تو از همه عیبها پاک و دور هستى.
و من بر خودم جز از تو نمى ‏ترسم، زیرا تو شایسته آن هستى که از تو بترسند و سزاوار آن هستى که دیگران را ببخشایى ، بر محمد و آل محمد درود فرست و حاجتم را رواکن و خواسته‏ ام را برآور و گناهم را ببخش و مرا از ترس، ایمن گردان ، زیرا تو به هر چیز توانایى بر آوردن آنچه خواستم بر تو آسان است. دعایم را مستجاب کن اى پروردگار جهانیان.

 

"دعای دوازدهم صحیفه سجادیه"

[ ۱۳٩۱/٢/۱۱ ] [ ٩:٢۱ ‎ب.ظ ] [ خادم معنوی امام رضا(ع) ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من بر سر راه عشق زانو زده ام در محفل انس،ذکر یاهو زده ام هر کس به کسی سپرده دل اما من دل در گرو ضامن آهو زده ام.....
لینک دوستان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب
کد امام نقی
موسیقی

Get Flash Code


يا امام نقي (ع)

تدبر در قران آیه قرآن
ایران رمان