پنجره فولاد امام رضا (ع) ... تاریح شفاهی حرم

اولین پنجره فولاد
 
اولین پنجره فولاد، پنجره‌ای نسبتا کوچک از جنس فولاد بود و در نزدیک‌ترین مکان ممکن به ضریح مطهر رضوی، در صحن انقلاب اسلامی (عتیق) قرار گرفت تا اشخاصی که به خاطر عذر شرعی و یا موارد مشابه، از رفتن به کنار ضریح معذورند، بتوانند از پشت این پنجره که ضریح مطهر از داخل شبکه‌های آن پیداست، زیارت‌نامه بخوانند و با امام رضا(ع) درددل کنند.
 
شفایافتن بیماران صعب العلاج، معلول و حاجت گرفتن حاجتمندان پشت پنجره فولاد، سبب شد تا نگاه ها به این پنجره کوچک، نگاه ویژه ای باشد و به سرعت، این محل را به یکی خاص‌ترین مکان های حرم مطهر امام رضا(ع) تبدیل کرد. تا جایی که بستن پارچه و قفل و زنجیر به شبکه های پنجره فولاد، به تدریج تبدیل به یک سنت برای حاجتمندان و مراجعان به این محل شد. سنتی که البته ریشه دینی نداشته و تنها از یک باور عامیانه سرچشمه گرفته است.
 
سه پنجره فولاد
 
یکی از نکات قابل توجه درباره پنجره فولاد این است که پنجره نصب شده از دوره صفویه، پنجره فعلی حرم مطهر نیست و پنجره فولاد فعلی، سومین پنجره فولاد نصب شده در حرم مطهر است. پنجره فولاد اول، تا زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار در صحن انقلاب وجود داشت. اما در عهد ناصری، پنجره دیگری این بار از جنس برنز ساخته شد که جایگزین پنجره اول شد.
 
دومین پنجره هم تا اوایل انقلاب اسلامی در حرم مطهر وجود داشت، اما با توجه به فرسودگی و ساییده شدن برخی از قسمت‌های پنجره قدیمی و مشکلاتی که برای زائران به وجود آمده بود، مسئولان آستان قدس رضوی تصمیم گرفتند این پنجره را به موزه آستان قدس منتقل کرده و پنجره جدیدی را جایگزین آن کنند. بنابراین سومین پنجره از جنس برنز در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران ساخته شده و جایگزین پنجره دوم شد که در پشت رواق توحیدخانه داخل صحن انقلاب اسلامی قرار دارد.
 
سایر پنجره‌های حرم
 
اما غیر از پنجره فولاد اصلی که در صحن انقلاب قرار دارد، پنج پنجره فولاد دیگر هم در حرم مطهر وجود دارد که معروف ترین آن، پنجره فولاد صحن جمهوری اسلامی و البته جدیدترین این پنجره ها هم پنجره فولاد رواق دارالحجه است.
 
تصاویر پنجره فولاد حرم رضوی علیه السلام در گذر تاریخ 
 
 
تصویر گرفته شده از صحن عتیق (انقلاب) که پنجره فولاد در آن دیده می‌شود.
عکاس: عبدا... قاجار، عکاس درباره ناصری
 
 
 
پنجره برنزی که در زمان  زمان ناصرالدین شاه قاجار جایگزین پنجره اول شد.
از آنجا که بعضی قسمت‌های پنجره قدیمی ساییده شده بود، در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی پ
نجره دوم هم به موزه انتقال یافت و به جای آن پنجره برنزی دیگری نصب شد.
 
 
 پنجره دوم صحن انقلاب در دوره پهلوی دوم
 
 
یکی از پنجره‌های قدیمی حرم که توسط شاهرخ تیموری از فولاد زرکوب ساخته شده است. در این اثر ارزشمند که شامل دو لت است، میله های فولادی به صورت مشبک، نقوش هندسی منظمی (گره پنج) را به وجود آورده است. روی این اثر، کتیبه های زرینی به خط زیبای نسخ برجسته نوشته شده که اندکی محو شده است. در حال حاضر این اثر نفیس در موزه آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر به معرض دید علاقمندان گذاشته شده است.
/ 5 نظر / 25 بازدید
باران

امروز همش حرف آقا و دلتنگی و...بود...خوش به احوال همنشینان آقا...التماس دعا

تبادل لینک

با سلام تبادل لینک فقط در 2 گام گام اول : این لینک را در سایت خود قرار دهید عنوان : آموزش زبان فرانسه آدرس : http://shop.panizz.com/product.php?id=13 گام دوم : وارد سايت زير شده و لينک خود را درج کنید http://1o2.ir/yhb5x ارادتمند [گل][گل][قلب][لبخند]

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا علیه السلام

سلام و خدا قوت. اکثر مطالبتان را خواندم بسیار زیبا اجرتان با مولا ان شاالله. با اجازه و با افتخار مطالب ارزشمندتان را جهت باز نشر کپی نمودم . حلال فرمایید و ببخشید . حر م امام رئوف گر مشرف شدید ...سلام خالصانه ام را محضر مقدس مولا برسانید و بگویید که درمانده مانده مولا جان...سلام رساند محضرتان و هرگونه که توانستید لطفا نایب الزیاره باشیدو خودم هم زیارت خاص امام رضا را هر روز می خوانم و ان شاالله در ذهنم باشد و متصل شوم با شما به حرم... یا علی بن موسی الرضا.... التماس دعای فرج - یاعلی. ضمنا دعای فرج و سلامتی مولا را حتما بخوانید لطفا از جانب تمامی منتظران حضرت....