امام رضا (ع) و زندگی(1)

زندگی شخصی 

مادر عابد ....

بانو حمیده مصفا، همسر امام صادق(ع) و مادر امام کاظم(ع) از خانواده های ثروتمند و بزرگان غیر عرب بود. این بانو دوشیزه ای به نام تُکتَم را برای کنیزی خریداری کرد. زمانی نگذشت که به کمالات بسیار این کنیزک پی برد.

تکتم از نظر عقل و دین و احترام گذاشتن به بانویش-حمیده- در شمار بهترین زنان بود؛ به گونه ای که از روی احترام و ادب، هرگز مقابل آن بانو نمی نشست.

پس از مدتی حمیده تصمیم مهمی گرفت که برای تکتم نیز بسیار سرنوشت ساز بود. تکتم در خواب هم نمی توانست چنین پیشنهادی را تصور کند. حمیده به فرزندش موسی بن جعفر(ع) درباره ازدواج با تکتم چنین گفته بود :

«پسرم! تکتکم کنیزی است که بهتر از او کنیزی ندیده ام و شک ندارم که اگر نسلی از او به وجود آید، خداوند آن نسل را پاک و مطهر قرار می دهد. او را به تو بخشیدم، با او خوب رفتار کن.»

امام کاظم (ع) او را طاهره نامید و با وی ازدواج کرد. البته بعد ها او را بیشتر «نجمه» صدا می کرد. پس از مدتی، نجمه باردار شد و علی بن موسی(ع) را به دنیا آورد. علی بن موسی (ع) که نوزاد درشتی بود، بسیار شیر می نوشید. نجمه که پیش از تولد فرزندش به اذکار ویژه ای مشغول بود، پس از تولد نیز به عبادات و اذکار الهی خویش همچنان می پرداخت.(1)

عیون اخبار الرضا،ج 1، ص 24، ح 2.

 

امام رضا(ع) و زندگی، مهدی غلامعلی.

 

/ 0 نظر / 10 بازدید