امام رضا (ع) و زندگی(4) ... ساده زیستی و اخلاق در منزل

 

زندگی شخصی 

 

ساده زیستی و اخلاق در منزل

 

من و چند زن دیگر را برای کنیزی به بازار برده فروشان کوفه عرضه کردند. من به کوفه بسیار علاقه داشتم؛ زیرا در اصل متولد همان جا بودم. فردی از مردان حکومت به بازار برده فروشان آمد و ما چند زن را خرید. ابتدا نمی دانستیم کجا می رویم. ما را سوراه به خراسان آوردند و به کاخ مامون بردند. دانستیم که باید در کاخ خلیفه خدمت کنیم. کاخ برای ما مثل بهشت بود. ما از هر خوردنی و آشامیدنی و بوی خوش و پول فراوان کاملا بهره مند بودیم. چندی بعد، علی بن موسی(ع) به خراسان آمد و مامون مرا برای خدمتگزاری به ایشان بخشید.

خانه امام بسیار ساده بود. در این خانه خبری از نعمت های رنگارنگ کاخ نبود. من که به دنیا خو گرفته بودم، تحمل ساده زیستی امام برایم دشوار آمد؛ اما  معنویت بسیاری در این خانه نصیبم شد. زنی را برای تربیت ما کنیزان گماشته بودند. او شب ها ما را از خواب بیدار می کرد و به نماز وا می داشت. این، برای ما که از این امور فاصله داشتیم، بسیار سخت و ناگوار بود. بعدها امام مرا به عبدالله بن عباس صولی بخشید. عبدالله نیز برای اینکه خادمه امام بودم، به من احترام می گذاشت و همان روز اولی که به منزل او آمدم، گفت :«تو پس از وفات من آزادی!» از این کلام او بسیار خوشحال شدم.

پس از شهادت امام رضا(ع) مردم هر از چند گاهی به منزل ما می آمدند و از ویژگیهای آن حضرت می پرسیدند.من نیز چیزهای کمی در خاطرم مانده بود و همان ها را می گفتم.

مثلا خوب به یاد دارم که امام خود را به عود هندی خام بخور می داد و معطر می ساخت، سپس با گلاب و مشک خود را خوشبو می کرد و نماز صبح را اول وقت می خواند و بعد به سجده می رفت و سر بر نمی داشت تا آفتاب بالا می آمد. آن گاه بر می خواست و به نیاز مردم رسیدگی می کرد و به پرسش های آنها پاسخ می داد.

هیچ کس، حتی مهتران و بزرگان اجازه نداشتند که در خانه امام داد بزنند یا صدایشان را بلند کنند. خود امام نیز همواره با مردم به نرمی و آهستگی و شمرده سخن می گفت.

 

عیون اخبار الرضا، ج2، ص 192، ح3.   


/ 3 نظر / 11 بازدید
سئو

وبلاگ زيباي داري موفق باشيد

عرفانه سادات عبدی

Loading… ████▒▒ 10% Loading… ████▒▒ 20% Loading… ████▒▒ 30% Loading… ████▒▒ 40% Loading… ████▒▒ 50% Loading… ████▒▒ 60% Loading… ████▒▒ 70% Loading… ████▒▒ 80% Loading… ████▒▒ 90% . . . . . . . . . . . . UPДм

امینه

هر چند حال و روز زمین و زمان بد است یک تکه از بهشت در آغوش مشهد است حتی اگر به آخر خط هم رسیده ای آنجا برای عشق شروعی مجدد است[چشمک]