قرآن کریم (12) .. اتفاقی که هنگام حلول ماه رمضان می افتد

اى مسلمانان! هنگامى که هلال ماه رمضان ظاهر شد، شیطان‌هاى رانده شده زنجیر مى‌شوند، درهاى آسمان، درهاى بهشت‌ها و درهاى رحمت گشوده مى‌شوند.

به گزارش تسنیم،امام محمد باقر علیه‌السلام فرمودند: رسول خدا صلى الله علیه و آله هنگامى که به هلال ماه رمضان مى‌نگریستند، رو به قبله نموده و دعا مى کردند: اللهم اهله علینا بالامن و الایمان و السلامه و الاسلام و العافیه المجلله و الرزق الواسع و دفع الاسقام و تلاوه القرآن و العون على الصلاه و القیام . اللهم سلمنا لشهر رمضان و سلمه لنا و تسلمه منا حتى ینقضى شهر رمضان و قد غفرت لنا.
 
آنگاه رو به مردم نموده و مى‌فرمودند: اى مسلمانان! هنگامى که هلال ماه رمضان ظاهر شد، شیطان‌هاى رانده شده زنجیر مى‌شوند، درهاى آسمان، درهاى بهشت‌ها و درهاى رحمت گشوده مى‌شوند، درهاى جهنم بسته شده، دعا مستجاب شده و به هنگام هر افطار خداوند آزاد شدگانى دارد که آنها را از آتش جهنم آزاد مى‌کند و هر شب منادى ندا مى‌دهد: آیا سائلى هست ؟ آیا استغفار کننده‌اى هست ؟ خدایا به هر خرج کننده اى عوض و به هر بخیلى تلف عنایت فرما
 
و هنگامى که هلال شوال حلول کند، به مؤ منین ندا مى‌کنند، بامدادان براى گرفتن جایزه بروید که آن روز، روز جایزه است. آنگاه امام باقر علیه السلام فرمودند: هان سوگند به کسى که جانم به دست اوست، این جایزه درهم و دینار نیست.
 
متن حدیث:

حدثنا محمد بن الحسن رضى الله عنه قال حدثنا الحسین بن الحسن بن ابان عن الحسین بن سعید عن الحسین بن علوآن عن عمروبن شمر عن جابر عن ابى جعفر ع لیه السلام قال کان رسول الله صلى الله علیه و آله اذا نظر الى هلال شهر رمضان استقبل القبله یوجهه ثم قال اللهم اهله علینا بالامن و الایمان و السلامه و الاسلام و العافیه الجملله و الرزق الواسع و دفع الاسقام و تلاوه القرآن و العون على الصلاه و الصیام اللهم سلمنا لشهر رمضان و سلمه لنا و تسلمه منا حتى ینقضى شهر رمضان و قد غفرت لنا قم یقبل بوجهه على الناس فیقول یا معاشر المسلمین اذا طلع هلال شهر رمضان غلت مرده الشیاطین و فتحت ابواب السماء و ابواب الجنان و ابواب الحرمه و غلقت ابواب النار و استجیبت الدعا و کان لله عند کل فطر عتقاء یعتقهم من النار و نادى مناد کل لیلاه هل من سائدل هل من سمتغفر اللهم اعط کل منفق خلفا و کل ممسک تلفا حتى اذا طلع هلال شوال نودى الومنون آن اغدوا الى جوائزکم فهو یوم الجائزه ثم قال ابوجعفر اما و الذى نفسى بیده ما هى بجائز الدنانیر و الدراهم .
 
«ثواب‌الاعمال و عقاب‌الاعمال،صفحه 138-139»
/ 1 نظر / 6 بازدید
مریم

پروردگارا ...... ما چون صدای منادیی که خلق را به ایمان می خواند شنیدیم ، اجابت کردیم و ایمان آوردیم . پروردگارا ....... از گناهان ما در گذر و زشتی های کردار ما را بپوشان و ما را در زمره ی نیکان بمیران . پروردکارا ..... آنچه را به وسیله ی فرستادگان خود به ما وعده دادی نصیب فرما و ما را در روز قیامت رسوا مگردان زیرا در وعده تو هرگز تخلفی نخواهد بود آل عمران (134 ) فرا رسیدن ماه ضیافت خدا بر همه مبارک ... التماس دعا از همه کسانی که این پست رو می خونن