زمستان را در خراسان رضوی چگونه بگذرانیم؟

 در کوی دوست

دیدار با امام هشتم(ع)، مهم ترین دلیل سفر به خراسان رضوی است که فصل هم نمی شناسد. زیارت تان را که انجام دادید، سری هم به دیدنی های طبیعی و تاریخی اطراف این استان بزنید؛ پیست اسکی، یخ نوردی و کویرگردی و چشمه های آبگرم، از جمله این دیدنی هاست.

 

چه بخوریم؟

حلیم نیشابوری ...

سه حلیم فروشی معروف مشهد،«بهارستان» با شماره تماس 38422977 در خیابان ملاصدرا، ملاصدرای اول، «چهارفصل» با شماره تماس 38540762، در خیابان«عدل خمینی(ره) 45» و «برادران بخشی» با شماره32738353 در کوی طلاب، خیابان شهید علیمردانی، بین علیمردانی 23 و 25 قرار دارند.

کجا بگردیم؟

بعضی از آبشارهای استان خراسان رضوی در زمستان یخ می زنند و تبدیل به یک جاذبه زمستانی می شود.

صعود از آبشار ...

کویر گردی و یخ نوردی، از جمله زمستان گردی های این استان است.

آبشار یخی : یخ نوردی، ورزش زمستانی بسیاری از کوهنوردها و صخره نوردهاست. ورزشکارهایی که تابستان، دل به آب خنک می زنند و از آبشارها بالا می روند،زمستانها، دوست دارند روی همان آبشارهای یخ زده، یخ نوردی کنند. خراسان رضوی هم چند تایی آبشارهای یخی دارد؛

«اخلمد» و «کدکن». یح نوردهای فراوانی از آماتورها گرفته تا حرفه ای ها، از قندیل های یخی آبشار اخلمد در زمستان بالا می روند و یک ورزش مهیج را درسرمای زمستان تجربه می کنند. برای رسیدن به اخلمد باید 65 کیلومتر تا چناران برانید و از آنجا هم حدود 20 کیلومتر در جاده فرعی و آسفالت اخلمد برانید.

البته اگر قصد یخ نوردی در اخلمد دارید، هم باید مجهز و هم تجریه داشته باشید. علاوه براین آبشارهای کدکن در نزدیکی تربت حیدریه، زادگاه و مدفن پدر عطار نیشابوری است. این شهر کوچک،چندین آبشار دارد که معمولا زمستان ها یخ می زنند و به آبشار یخی تبدیل می شوند. آبشارهای کدکن هم مورد علاقه یخ نوردهاست.

اسکی :  پیست اسکی شیرباد در دامنه های جنوبی رشته کوه بینالود و درنزدیکی قله شیرباد-بلندترین قله استان- قرار دارد. برای رسیدن به پیست اسکی شیرباد، باید به روستای  «دولت آباد» بروید که 20 کیلومتر با مشهد فاصله دارد و راه آن از جاده آسیایی مشهدبه قوچان، جدا می شود. از روستا تا پیست هم 18 کیلومتر راه است، تله اسکی پیست 900 متر طول دارد و ورزشکارها می توانند در طول پیست، مسافت هزار و 200 متری را اسکی کنند. پیست شیرباد، سوئیت، غذاخوری و کافی شاپ هم دارد. برای گرفتن اطلاعات بیشتر با دفتر پیست به شماره تلفن 36656330-051 تماس بگیرید.

کویر : در خراسان رضوی امکان کویر نوردی هم در زمستان دارید.

کویر دو شاخ بین استان های سمنان و خراسان رضوی است. این کویر در غرب پناهگاه حیات وحش «شیراحمد» سبزوار در استان سمنان قرار گرفته است. علاوه بر این، «کویر یونسی» هم هست. این کویر بین شهرهای «فیض آباد» تربت حیدریه و «بجستان» فردوس قرار گرفته.

از دست ندهید

 شاید در زمستان هیچ تفریحی لذت بخش تر از آب تنی در چشمه های آبگرم نباشد، خراسان رضوی هم چند چشمه آبگرم معروف دارد.

شنا در زمستان ...

 آبگرم شاهان گرماب : روستای «شاهان گرماب» در 144 کیلومتری مشهد در محدوده شهرستان فریمان قرار دارد. برای رسیدن به این روستا و چشمه های آبگرمش، هم میتوانید از جاده مشهد به سرخس و هم از جاده مشهد به تربت جام راهی شوید. استخرها و حمام های شاهان گرماب، چند سالی است که در حال بازسازی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید با روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به شماره 37259311 و 37285390-051 تماس بگیرید.

آبگرم کریز: سه کیلومتری شرق روستای «کریز»، چشمه آبگرم کریز قرار دارد که زمستان ها مشتری های فراوانی دارد. روستای کریز در 15 کیلومتری شهر «ریوش» کاشمر قرار دارد.

آبگرم گرماب فیروز : چشمه آبگرم «گرماب» یا «طاغانکوه» در قسمت جنوبی روستای «گرماب» شهرستان فیروزه، در 44 کیلومتری نیشابور و 8 کیلومتری جاده سبزوار به نیشابور، کنار مقبره امامزاده ابوالقاسم(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) قرار دارد.

آبشار آبگرم :  آبگرم ها، معمولابه شکل چشمه هایی هستند که می شود در آبگریشان شنا کرد، اما خراسان رضوی یک آبشار آبگرم دارد که احتمالا تنها آبشار آبگرم کشور است. آبشار «آبگرم» در نزدیکی روستای آبگرم در 5 کیلومتری جاده مشهد به کلات نادری قرار دارد. آب این آبشار حدود 35 تا 40 درجه گرما دارد و آب ولرمی محسوب می شود. در زمستان ها که معمولا آبشارها یخ می زنند، با کمی آمادگی بدنی، می شود در حوضچه این آبشار، شنا هم کرد.


باز نویسی : « وبلاگ یا ضامن آهو»

منبع : سرزمین من ،ماهنامه ایران شناسی و ایران گردی، شماره پیاپی 63، دی 93.

 

/ 5 نظر / 17 بازدید
سحرخانوم

سلام میشه ب وبلاگ منم سربزنین ... من عاشق امام رضام:( خیلی دوسش دارم السلام علیک یاعلی بن وسی الرضا... دعا میکنم بطلبه منو:(

باران اسمانی

برای [داشتن] یک زندگی آسان دعا نکنید؛ دعا کنید تا توانایی آن را داشته باشید که از پس یک زندگی دشوار برآیید.

الهام

جمعه ها ... بیشتر از روزهای دیگر نگرانت می شوم.... می ترسم دلت بگیرد... و کسی را نداشته باشی تا ... غصه هایت را به جان بخرد...! می ترسم دلت بگیرد... و غم هایت تازه شود... جمعه ها... بیشتر از هر روز دیگر ، نگرانت می شوم...

kazhal

بهترين سفري كه به مشهدمقدس داشتم بهمن زمستاني 89 بود.... داستان سفربسيار پيچيده بود و چشم به آمدن به بارگاهت آب نمي خورد اما من آمدم آقا ؟! يعني دلي رو شكستم و اومدم؟ ... خودت شنيدي رو به پنجره فولادت ازش حلاليت گرفتم اما او گفت من كه راضي نيستم تو اونجايي... آقا؟ دلم خيلي برايتان تنگ است خيلي ... عحيب زيباست گنبد طلايي ات در زير بارش برف زمستان آقا ...